Strona główna | Aktualności | Informacje o oddziałach | Przetargi | Unia Europejska | Kontakt, Zarząd | Cennik
          

 

Informacje dla Pacjentów szpitala

 

Najważniejsze telefony... Najważniejsze telefony... Najważniejsze telefony...

Szanowni Państwo,

aby ułatwić Państwu znalezienie się w szpitalnym środowisku, przygotowaliśmy zestaw informacji, które pomogą i usprawnią proces przyjęcia do szpitala i przygotowania do badań, które w szpitalu są wykonywane.

Przyjęcie do szpitala Przyjęcia pacjentów do Szpitala odbywają się na zasadach określonych w ogólnie obowiązujących przepisach. O przyjęciu do Szpitala osoby zgłaszającej się lub kierowanej przez lekarza decyduje lekarz Izby Przyjęć, po zapoznaniu się ze stanem zdrowia i uzyskaniu zgody tej osoby lub przedstawiciela ustawowego, chyba, że na mocy odrębnych przepisów możliwe jest przyjęcie do Szpitala bez wyrażenia zgody, W czasie przyjęcia do szpitala pacjent zobowiązany jest okazać dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne. Dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń opieki zdrowotnej jest każdy dokument, który potwierdza uprawnienia do świadczeń a w szczególności:

 • dowód opłaty składki zdrowotnej za ostatni miesiąc;

 • aktualne dokumenty zawierające zestawienie należnych składek zdrowotnych: druk ZUS RMUA / ZUS RZA / ZUS RCA;

 • legitymacja rencisty, emeryta, legitymacja ubezpieczeniowa z aktualną pieczątką zakładu pracy, zaświadczenie o pobieraniu zasiłku przedemerytalnego; (dla emerytów i rencistów wojskowych dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie jest legitymacja);

 • zaświadczenie wystawione przez płatnika składek o zgłoszeniu osoby do ubezpieczenia zdrowotnego; zaświadczenie z urzędu pracy, potwierdzające zgłoszenie i odprowadzanie składki na ubezpieczenie zdrowotne;

 • w przypadku dziecka, które ukończyło 18 rok życia, dodatkowo: dokument potwierdzający kontynuację nauki (ważna legitymacja lub zaświadczenie) lub dokument orzekający o niepełnosprawności, decyzja wójta burmistrza, prezydenta miasta lub gminy w której mieszka pacjent;

 • egzemplarz umowy o dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym wraz z dowodem opłacenia składki za ostatni miesiąc, zaś dla członków rodziny tej osoby egzemplarz umowy, druk zgłoszeniowy ZUS ZCZA lub ZUS ZCNA oraz dowód opłacenia składki za ostatni miesiąc.

Przygotowanie do badań diagnostycznych

Jednym z warunków prawidłowego wykonania badania diagnostycznego, jest odpowiednie przygotowanie pacjenta, np.:

Badania RTG: w przypadku większości badań radiologicznych, pacjenci powinni być na czczo.

Badania kontrastowe:
Urografia: do badania, pacjent powinien zgłosić się na czczo (co najmniej 6 godzin od ostatniego posiłku) i być po wypróżnieniu (najlepiej po wykonanej lewatywie lub po podaniu środków przeczyszczających).

Badanie żołądka i dwunastnicy: wykonywane jest na czczo (do 6 godzin od ostatniego posiłku pacjenta). Zabrania się palenia papierosów przed badaniem. Informacja szczegółowa do pobrania w pliku pdf.

Badanie jelita grubego: 2 dni przed wykonaniem badania, należy spożywać posiłki lekkostrawne, niesłodzone i w niewielkiej ilości. Dzień przed badaniem należy spożyć wyłącznie lekkostrawne śniadanie.

Badanie kolonoskopowe: Należy przygotować się do niego 5 - 7 dni przed badaniem. Informacja szczegółowa do pobrania w pliku pdf.

Badania USG:
USG jamy brzusznej:
pacjent musi być na czczo, tzn., że w dniu badania nie może jeść, pić, i palić do momentu wykonania badania (wyjątek stanowią pacjenci przyjmujący leki doustne, które należy zażyć popijając niewielką ilością płynu). Do wykonania badania pacjent powinien się zgłosić z pełnym pęcherzem moczowym, tj., odczuwając parcie na pęcherz moczowy.

Pozostałe badania USG tj., piersi, jąder, tarczycy, nie wymagają wcześniejszego przygotowania.

Badania endoskopowe: W dniu badania gastroskopowego pacjenci powinni być na czczo tzn., nie powinni jeść, pić płynów ani palić papierosów.
Przygotowanie do badania kolonoskopowego ustala indywidualnie kadra medyczna z pacjentem w pracowni endoskopowej.

Badania wysiłkowe: EKG spoczynkowe, Holter EKG, Holter ciśnieniowy, Echo serca, nie wymagają specjalistycznego przygotowania pacjenta.

EKG wysiłkowe: pacjent zgłasza się na badanie po śniadaniu, po zażyciu zaleconych przez lekarza leków, z wynikiem Echa serca. Należy pamiętać, aby przed każdym badaniem, ustalić z personelem medycznym warunki jakie powinien spełnić pacjent w celu prawidłowego wykonania testu.

Co zabrać ze sobą do szpitala?  Jakie dokumenty i rzeczy osobiste?
Dokumenty niezbędne do przyjęcia na oddział szpitalny to:

 • skierowanie do szpitala,

 • dokument potwierdzający ubezpieczenie

 • dowód tożsamości,

 • NIP pracodawcy i własny,

 • dokumentacja dotychczasowego leczenia.

Inne rzeczy potrzebne podczas pobytu w szpitalu:
 • piżama lub inne okrycie wierzchnie nie krępujące ruchów np.: dres,

 • szlafrok,

 • obuwie domowe, klapki pod prysznic,

 • przybory toaletowe (mydło, szampon do włosów, szczoteczka i pasta do zębów, itp.),

 • ręczniki

 • przyjmowane lekarstwa (w tym przypadku należy poinformować lekarza prowadzącego o przyjmowanych medykamentach i przekazać je personelowi pielęgniarskiemu. Należy pamiętać, że zabronione jest, podczas pobytu w szpitalu, przyjmowanie jakichkolwiek leków „na własną rękę”. To lekarze decydują o przebiegu farmakoterapii, a nie pacjenci!),

 • inne przedmioty, które Państwo chcecie ze sobą zabrać, np.: książka, różnego rodzaju czasopisma, itp.


Należy pamiętać: o tym, aby wszystkie wartościowe przedmioty np.: biżuterię, pozostawić w domu. Szpital nie ponosi odpowiedzialności za przedmioty magazynowane w szafkach, które znajdują się przy łóżkach pacjentów.

Szanowni Pacjenci!
Jeśli uważacie Państwo, że korzystając ze świadczeń medycznych w naszym szpitalu, wasze prawa zostały naruszone, możecie zwrócić się osobiście lub w formie pisemnej do:

1. Bezpośredniego przełożonego osoby udzielającej świadczenie zdrowotne

2. Prezesa Szpitala Powiatowego Sp.zo.o. w Pasłęku
Tel. 55 249 15 90
ul. Kopernika 24 A ; 14-400 Pasłęk

W razie niezadowalającego załatwienia sprawy możecie Państwo zwrócić się o jej rozpatrzenie do:

1. Wydział Spraw Świadczeniobiorców - Sekcja Skarg i Wniosków ul. Żołnierska 16 10-561 Olsztyn
Tel. 89 539 97 93
e-mail: wss@nfz-olsztyn.pl

2. Biuro Praw Pacjenta przy Ministrze Zdrowia Warszawa ul. Długa 38/40, Tel. 22 635 75 78, Bezpłatna infolinia: 0 800 190 590, pn.-pt. 9.00-21.00

3. Rzecznika odpowiedzialności zawodowej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej lub Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych w Elblągu: Delegatura Elbląska Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku ul. Studzienna 29A 82-300 Elbląg Tel./fax: 55 235 39 25

4. Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu Ul. G. Morcinka 10B 82-300 Elbląg Tel. 55 233 98 79; fax: 55 235 53 93


Prawa i obowiązki Pacjenta. (Przekierowanie na stronę Ministerstwa Zdrowia).


 

Aktualizacja: GM  2020-12-24 12:42